Jak przyspieszyć start systemu windows?

Czy zastanawiałeś się czasami dlaczego twój system potrzebuje kilku minut na uruchomienie się a nie paru sekund jak to bywa u niektórych twoich znajomych?
Dzisiaj odpowiemy sobie na kilkanaście pytań związanych z optymalizacją uruchamiania twojego systemu operacyjnego Windows.
Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak w pewnym stopniu przyspieszyć start systemu, i pozbyć się przykrej codzienności siedzenia i oczekiwania na wyświetlenie pulpitu.

Po pierwsze ustawimy używanie wszystkich rdzeni przy starcie systemu, aby to zrobić naciśnij kombinacje klawiszy Windows + r i w wyświetlonym okienku wpisz poniższą komendę
msconfig
Naciśnij enter i w wyświetlonym oknie znajdź zakładkę rozruch. W tej ów zakładce odnajdź taki przycisk który się nazywa opcje zaawansowane.
po wejściu znajdź taką opcję jak
„liczba procesorów”
Zaznacz ją, i z rozwijanej listy wybierz największą możliwą liczbę.
Dzięki ustawieniu największej możliwej liczby uzyskujemy pewną ilość używanych rdzeni przy starcie.
Np.mam 4 rdzenie ale tylko jeden jest wykorzystywany przy uruchamianiu po zaznaczeniu i ustawieniu z rozwijanej listy 4 rdzenie uzyskujemy szybsze uruchamianie, ponieważ przy starcie jest wykorzystywane 4 rdzeni a nie jeden.
Druga porada: ustawienie pełnego użycia ramu zrób prawie te same kroki jak w po przedniej poradzie.
Jeżeli otworzysz opcje zaawansowane prócz „liczby procesorów” Będzie też opcja „maksymalna pamięć”.
Zaznacz tą opcje.
Po zaznaczeniu powyższej opcji daje nam automatyczne ustawienie najwyższej ilości używanej pamięci operacyjnej przez system podczas startu.
Po zrobieniu wszystkich powyższych porad kliknij OK.
Wrócisz do zakładki rozruch tutaj też kliknij OK.
Uruchom ponownie komputer.


Odpowiedzi: 2 do wpisu “Jak przyspieszyć start systemu windows?”

  1. Przedchwilny pisze:

    Z procesorem i ramem jest to mit powielany od wielu lat. Powyższe pola służą przede wszystkim do ograniczania zasobów tj. Dam jeden rdzeń i 512 mb ramu… I tyle mi system użyje w pracy tak jak miałbym fizycznie jeden rdzeń i 512 mb ramu. Zaznaczenie powyższych pól nie da żadnego efektu, pola te mają wpływ na pracę całego systemu, a nie na rozruch, wystarczy sobie przeprowadzić test, ograniczyć przykładowo ram i zobaczyć jak system się zachowa i, że w ogóle nie wykryje więcej niż 512 pamięci ram.
    Pzdr.

  2. Przedchwilny pisze:

    Na przyspieszenie rozruchu W10 mówię o zimnym starcie, pomijam fastboot to tylko ssd, można się bawić usługami, ale… Tu też trzeba uważać, a efekty mogą być i tak nieadekwatne do włożonego do tego wysiłku, z resztą WIn 10 jest bardzo niezoptymalizowany pod tym względem. Najlepiej sobie 7 z tym radzi, szczególnie jeżeli chodzi o to co dzieje się po tzw. userinit, tj. Po zalogowaniu użytkownika.

Zostaw odpowiedź